Historia – Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku

Historia

Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku

Inicjatorem i założycielem malborskiego Ogniska Plastycznego był Piotr Szymski- artysta rzeźbiarz, malarz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Xawerego Dunikowskiego i profesora Jareckiego. W 1949 roku Piotr Szymski przyjechał do Malborka, pełen zapału i entuzjazmu. W trudnych powojennych czasach pracował nad rozwojem kulturalnym powiatu i utrzymaniem polskiej kultury na terenach będących mieszanką ludności z różnych stron. Dzięki jego staraniom 15 stycznia 1950 roku w willi przy ulicy Kasprowicza 4 w Malborku rozpoczęło działalność Ognisko Plastyczne.

Przez pierwszy rok Piotr Szymski pracował społecznie, stworzył miejsce nie tylko do nauki i rozwijania pasji, ale też do spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży z Malborka. W 1951 roku dzięki staraniom Piotra Szymskiego zostało powołane Państwowe Ognisko Plastyczne w Malborku.

W 1952r Państwowe Ognisko zostało przeniesione do budynku przy ulicy Jagiellońskiej 78a. Podobno odbyło się to w trudnych okolicznościach związanych z ówczesną sytuacją polityczną. Po remoncie i wyposażeniu pracowni liczba uczniów wzrosła do 50 osób. Absolwenci Ogniska zdobywali uprawnienia do pracy w świetlicach, domach kultury, bywali zatrudniani jako dekoratorzy w zakładach pracy. Młodzież mogła kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.

W 1957 roku Piotr Szymski zorganizował I wystawę uczniów Państwowego Ogniska Plastycznego w Zamku w Malborku. W 1958 roku Ognisko Plastyczne było zaliczane do ważniejszych placówek oświatowo- kulturalnych w województwie. W 1969 roku zmarł Piotr Szymski- założyciel Ogniska, inicjator kultury w naszym mieście, niezwykła

W roku 1970 dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego w Malborku został Jerzy Kremp, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku wydziału malarstwa. Funkcję tę pełnił do 2008 roku. Jerzy Kremp był również uczniem Piotra Szymskiego. Dzięki staraniom nowego dyrektora w latach 1970 -2008 nastąpił znaczny rozwój placówki. Uczniowie uczestniczyli w plenerach, wystawach oraz konkursach plastycznych-ogólnopolskich jak i zagranicznych. Absolwenci kontynuowali naukę na wyższych studiach artystycznych i pokrewnych. Dyrektor zatrudniał wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Systematycznie zwiększała się ilość uczniów. Nauczyciele najdłużej pracujący w tym okresie, to Teresa Bekier i Anna Krasodomska.

Jerzy Kremp zawsze bardzo dbał o utrzymanie prestiżu i najwyższego poziomu tej unikalnej w skali kraju placówki. Perfekcjonista, esteta, człowiek kultury, zawsze budził respekt i ogromny szacunek. Jednocześnie był mówcą obdarzonym poczuciem humoru- podczas uroczystości ogniskowych zaskakiwał słuchaczy wyrafinowanym żartem. Współtworzył Festiwal Boże Narodzenie w Sztuce, który na wiele lat wpisał się w kulturalną historię naszego miasta.

Od 1996 r. w Ognisku zajęcia prowadzili: dyrektor Jerzy Kremp i Agnieszka Daniłów – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wydziału edukacji artystycznej. Po reformie administracyjnej Państwowe Ognisko Plastyczne zostało Powiatowym Ogniskiem Plastycznym- organem prowadzącym instytucji jest Powiat Malborski, a nadzorującym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2008 roku dyrektorem Powiatowego Ogniska Plastycznego jest Agnieszka Daniłów, absolwentka ASP w Poznaniu i dawna uczennica Ogniska Plastycznego. Kontynuuje tradycje swoich poprzedników, ale dokonuje potrzebnych zmian w funkcjonowaniu placówki. Liczba uczniów wzrasta do ponad 200. Popularność zajęć POP wymusza zwiększenie ilości godzin dydaktycznych. Placówka poszerza swoją ofertę edukacyjną, otwiera się na współpracę z lokalnymi ośrodkami, instytucjami, szkołami. Odbywają się warsztaty dla SOSW, MOW oraz przedszkoli i szkół z Malborka. Organizowane są spotkania z artystami, twórcami oraz wycieczki do muzeów, galerii, konkursy plastyczne . Kadra pedagogiczna pomaga rozstrzygać konkursy plastyczne oraz uczestniczy w organizacji Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Dzięki wysokiemu poziomowi nauczania, uczniowie dostają się na studia artystyczne i pokrewne oraz są laureatami wielu konkursów plastycznych.

Ognisko od lat jest szczególnym miejscem w Malborku. Dzięki zaangażowanym nauczycielom, uczniom, absolwentom, pomocnym rodzicom, jest miejscem dynamicznym, twórczym i przyjaznym. Ważna dla nas jest praca, dobre relacje, poznawanie sztuki w praktyce oraz kształtowanie świadomych odbiorców dóbr kultury.

Piotr Szymski (1912 - 1969)

Piotr Szymski - urodził się w Myślenicach na Podhalu 23 stycznia 1912 roku, zmarł w 1969 roku w Gdańsku. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Piotr Szymski ukończył w maju 1939 roku z najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez uczelnię i z ofertą stypendium zagranicznego w Paryżu i Rzymie- niestety ambitne plany kontynuacji nauki na studiach zagranicznych- przerwał wybuch II Wojny Światowej. W 1949 roku Piotr Szymski przyjechał do Malborka. Jako kierownik referatu kultury ówczesnego Starostwa, jeździł po całym powiecie organizował ogniska muzyczne w Lichnowach i Malborku. Dzięki jego ciągłej pracy, staraniom i zaangażowaniu 15 stycznia 1950 roku w willi przy ulicy Kasprowicza nr 4 w Malborku Ognisko Plastyczne rozpoczęło działalność. Przez pierwszy rok Piotr Szymski pracował w Ognisku Plastycznym społecznie, tworząc miejsce nie tylko do nauki i rozwijania pasji ale też miejsce do spędzania wolnego czasu dla dzieci z Malborka. Na zajęcia oprócz dzieci przychodziła młodzież oraz osoby dorosłe. Uczniowie z lat pięćdziesiątych, wspominają „czasy powojenne były tak ciężkie, że niektórzy przychodzili do Ogniska głodni, Pan Piotr często przygotowywał dla nich coś do jedzenia. W okresie jesienno- zimowym dbał, aby w pracowniach było zawsze ciepło”.

Piotr Szymski był pełen entuzjazmu i z zapałem wykonywał pracę dydaktyczną jak i kierowniczą w Ognisku Plastycznym . Dzięki jego wielkiej pracy i energii Ognisko Plastyczne dochodzi do pełnego rozkwitu. W 1964 w Ognisku uczy się już 88 stałych słuchaczy, a w okresie jesienno- zimowym, jak mówił Pan Piotr ...sale pęcznieją, a liczba uczniów rośnie niepokojąco.

W 1964 roku ukazał się artykuł w Dzienniku Bałtyckim o POP. Pokazano sukcesy dydaktyczne i wychowawcze Pana Piotra Szymskiego. Z szacunkiem odniesiono się do pracy jaką włożył w ciągu tych lat w tworzenie miejsca jakim jest Ognisko Plastyczne. Pokazano miłość i oddanie człowieka do sztuki, kultury ale przede wszystkim szacunek i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Absolwenci Piotra Szymskiego odwiedzali swojego profesora (bo tak go nazywali ) wyrażali się o nim szacunkiem i uznaniem. W 1969 roku przedwczesna śmierć zabrała tego wspaniałego nauczyciela, artystę, założyciela Ogniska Plastycznego, pierwszego inicjatora kultury w Malborku i przede wszystkim wielkiego człowieka -Piotra Szymskiego. Pan Piotr Szymski nie doczekał się wystawy swoich prac za życia, bo jak napisał Czesław Stankiewicz w Dzienniku Bałtyckim w 1969 nie potrafił zabiegać Piotr Szymski o własne sprawy, mało malował i rzeźbił w malborskich latach. Wyjątkowe umiejętności wykazywał natomiast w trosce o Ognisko, które pod jego kierunkiem rozwijało się z roku na rok, mnóstwo czasu pracy poświęcał pracy społecznej. Zmarł pozostawiając z żałobie licznych przyjaciół a przede wszystkim „swoje” dzieci w Malborku, które zawsze potrafiły go docenić i pokazywać najszczerszą wdzięczność. (Dziennik Bałtycki nr 269 z 1969 „Wielkie pasje Piotra Szymskiego”- Czesław Stankiewicz) W 1971 roku Związek Polskich Artystów Plastyków zorganizował pośmiertną wystawę Piotra Szymskiego w Spocie, pokazano dorobek artystyczny tego zasłużonego artysty i założyciela Państwowego Ogniska Plastycznego . Na wystawie znalazło się przeszło 300 obrazów i 60 rzeźb. Twórczość Piotra Szymskiego należy do nurtu realistycznego . Wyróżnia się jednak z tego nurtu śmiałym indywidualnym kolorytem i różnorodnością malarskiego widzenia.”- cytat zaczerpnięty z gazety.

Galeria Archiwum

Skip to content